| Distance from Floor to Bottom | 18in |
|---|---|
| Fill Material | Foam |
| Firmness | Medium |
| Year Manufactured | 2020 |
| Item Length | 33 in |
| Additional Parts Required | No |
| Department | Teens, Adults |
| Care Instructions | Wipe Clean |
| Seat Depth | 20 in |
| Manufacturer Warranty | 1 Month |
| Item Height | 39 in |
| Number of Items in Suite | 1 |
| Seat Height | 18 in |
| Style | Modern |
| Frame Material | Wood |
| Features | Adjustable, Cup Holder, Manual Recliner, Massage Function, Removable Legs, Water-Repellent, With Cushions |
| Room | Living Room |
| Item Width | 27in |
| Upholstery Fabric | PU Leather |
| Pattern | Solid |
| Color | Black |
| Backrest Height | 21 in |
| Brand | Sofá reclinable |
| Type | Recliner Chair |
| Seating Capacity | 1 |
| Assembly Required | Yes |
| Model | Massage Chair |
| Theme | modern |
| Arm Style | Flared |
| Item Weight | 62 lb |
Check the listing for details. Sillon Sofa Reclinable De Masaje Para Adultos Niños Sala De Estar Habitacion NEW. Color: Black, Condition: New. Listed at 256.45 USD. It features a 2-point massage system focused on the lumbar (waist) area, providing targeted comfort and support. This massage recliner is ideal for use in the living room or bedroom as a comfortable single sofa.