| Form | Liquid |
|---|---|
| For | Furniture |
| Purpose | General cleaning & degreasing support |
| Item Length | 4 in |
| Brand | Simple Green |
| Package Type | Bottle |
| Personalize | No |
| Type | All-Purpose Cleaner / Degreaser |
| Capacity | 32 fl. oz |
| Volume | 32 oz |
| Number in Pack | 1 |
| Item Height | 11 in |
| Features | Recognized by the U.S. EPA's Safer Choice Program |
| Scent | Sassafras |
| Country of Origin | United States |
| Item Weight | 32 oz |
| Item Width | 3 in |
Check the listing for details. Simple Green 32 oz Concentrated All-Purpose Cleaner Heavy Duty Degreaser. Condition: New, Made in United States. Listed at 7.70 USD. Concentrated all-purpose cleaner and degreaser. Simple Green Concentrated All-Purpose Cleaner is designed for heavy duty cleaning and degreasing of a wide variety of surfaces. The concentrated liquid formula can be diluted for different cleaning tasks, making it suitable for household, garage, and industrial use.