| Shape | Square |
|---|---|
| Fill Material | Leather |
| Firmness | Medium |
| MPN | AXCPF19 |
| Maximum Weight Capacity | 250 lb |
| Year Manufactured | 2020-Now |
| Item Length | 18 in |
| Additional Parts Required | No |
| Department | Kids |
| Care Instructions | Do Not Wash |
| Item Height | 14in |
| Personalized | No |
| Style | Modern |
| Room | Living Room |
| Item Width | 18 in |
| Upholstery Fabric | Leather |
| Pattern | Tufted |
| Assembly Status | Fully Assembled |
| Color | Black |
| Material | Leather |
| Brand | Simplihome |
| Type | Pouf |
| Packaging | Package |
| Model | Geniune Leather |
| Original/Reproduction | Original |
| Theme | Solid |
| Time Period Manufactured | 21st Century (2000-Now) |
| Item Weight | 5.5 Lbs |
| Product Line | Simpli Home Fredrik |
Check the listing for details. SIMPLIHOME Fredrik Boho Square Pouf in Black Woven Genuine Leather. Color: Black, Condition: Open box. Listed at 87.99 USD. The SIMPLIHOME Fredrik Boho Square Pouf in Black Woven Genuine Leather is a stylish and modern piece of furniture perfect for the living room. Made with genuine leather upholstery, this pouf features a square shape and a tufted pattern, adding a touch of sophistication to any space. With a medium firmness level and a maximum weight capacity of 250 lb, this pouf is both comfortable and durable. Easy to care for and fully assembled, this piece is a great addition to any home looking to add a contemporary touch to their decor.