| Return shipping will be paid by | Seller |
|---|---|
| All returns accepted | Returns Accepted |
| Item must be returned within | 30 Days |
| Refund will be given as | Money Back |
| Power Source | Wall Plug-In |
| Custom Bundle | No |
| Items Included | Camera |
| MPN | SSCM1 |
| Smart Home Compatibility | Google Assistant |
| Unit Type | Unit |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Zones | 1 |
| Manufacturer Warranty | none |
| Voltage | 5 V |
| Item Height | 5 in |
| Features | Add-On Camera |
| Storage Capacity | N/A |
| Unit Quantity | 1 |
| Item Width | 3 in |
| Surveillance Technology | IP/Network |
| Number of Cameras Included | 1 |
| Operating Range | wired |
| Color Mode | Color Day, B&W Night |
| Color | Black |
| Brand | SimpliSafe |
| Type | Charger Camera |
| Authentication | wired |
| Maximum Resolution | 1080p (FHD) |
| Model | SmartCam |
| Connectivity | Wi-Fi |
| Country/Region of Manufacture | China |
| Smart Home Protocol | Infrared |
| Operating Sound Rating | 105 dB |
| Item Weight | 5 oz |
| Power | N/A |
| Location | Indoor Only |
Check the listing for details. SimpliSafe Indoor Camera Wi-Fi HD Security Camera SSCM1 + Wall Charger + cord !!. Color: Black, Condition: Open box. Listed at 29.79 USD. This Listing includes - 1 SimpliSafe SSCM1 Cameras- 1 Camera Power Adapter- 1 Camera Cable- All Fully Tested and packaged professional in Generic Bulk Packaging. See what’s happening at home day or nightThe award-winning camera with 24/7 intruder and motion alertsInstant phone alertsYou’ll receive an alert the moment your camera detects unusual activity.Motion detectionCalibrated to detect the unique heat signature of people, not pets.Automated privacy shutterWith SimpliSafe®, you have privacy when you want it and protection when you need it.Simple setupCompletely wireless. Just unbox and follow the interactive steps in the SimpliSafe® App.Meet SimpliCam® Catch them in the actDetects unusual activity and immediately sends you an alert.Two-way audio lets you communicate in safety.With select professional monitoring plans, agents can use video evidence to help verify crime in progress and request priority dispatch.Your privacy is assuredA stainless steel shutter opens and closes with an audible click, and an LED light indicates when the camera is on.With end-to-end video encryption, no one can intercept your feed.Monitoring agents can only view your video footage during an active alarm.Product detailsFeaturesWired24/7 free live streaming1080p HD video120° field of viewNight visionTwo-way audioInstant motion alertsAutomated, stainless steel privacy shutterEncryption at rest & in transitMotion detectionCamera standSpecs4.56 x 2.55 x 2.08 inches.33 lbsWhat’s in the boxWired camera with standPower cord and USB wall adapterRequirementsWi-Fi connection (2.4GHz)AC powerFor indoor use only