| Power Source | Battery, Wall Plug-In |
|---|---|
| Items Included | Alarm, Batteries, Receiver |
| MPN | BS3W |
| Year Manufactured | 2019 |
| Smart Home Compatibility | Amazon Alexa, Google Assistant, Google Home |
| Unit Type | Unit |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Zones | 1 |
| Manufacturer Warranty | absolutely no warranty |
| Item Height | 8.25 in |
| Features | Add-On Camera, Automatic Motion Tracking, Battery, Battery Backup, Bluetooth, Digital, Energy Saving, Flashing LED, Installation Test Mode, Instant Alert, Keypad Control, LED Indication, Mechanical, Microprocessor Technology, Mini Surveillance Camera, Night Vision, Pet Friendly, Plug in, Voice Prompts, Wall Mounted, Wi-Fi |
| Storage Capacity | 80GB |
| Unit Quantity | 1 |
| Surveillance Technology | IP/Network |
| Color | White |
| Brand | SimpliSafe |
| Type | Base Station |
| Maximum Resolution | 1080p (FHD) |
| Authentication | Password, Remote Controller |
| Model | BS3W |
| Connectivity | Wi-Fi, Wireless |
| Smart Home Protocol | Bluetooth, Wi-Fi |
| Operating Sound Rating | 95 dB |
| Power | 115 W |
| Country of Origin | China |
| Location | Indoor Only |
| UPC | 843261112729 |
Check the listing for details. SimpliSafe SSBS3 Base Station Home Security System With Power Cord.. Color: White, Condition: Used, Made in China. Listed at 22.00 USD. scuff marks on item, however tested & working. Orders placed before 11 AM PST will be shipped out same day. However we don’t ship on Tuesdays, Saturdays, and Sundays.