| Display Technology | LCD |
|---|---|
| Power Source | Wall Plug-In |
| Response Time | 3ms |
| Items Included | Camera |
| Year Manufactured | 2020, 2022 |
| MPN | SSCM2 |
| Smart Home Compatibility | Amazon Alexa, Google Assistant, Google Home |
| Unit Type | Unit |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Zones | 1 |
| Manufacturer Warranty | 1 Year |
| Contrast Ratio | 1500:1 |
| Voltage | 5 V |
| Features | Night Vision |
| Storage Capacity | 80GB |
| Surveillance Technology | IP/Network |
| Number of Cameras Included | 1 |
| Screen Size | 8 in |
| Operating Range | 9 m |
| Color Mode | Color Day, B&W Night |
| Color | Black |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Brand | SimpliSafe |
| Type | Surveillance Camera |
| Authentication | Remote Controller |
| Maximum Resolution | 1080p (FHD) |
| Model | SimpliCam |
| Connectivity | Wireless |
| Smart Home Protocol | Infrared, Wi-Fi |
| Country of Origin | China |
| Item Weight | 1 lb |
| Operating Sound Rating | 105 dB |
| Power | 115 W |
| Location | Indoor Only |
Check the listing for details. SimpliSafe SSCM2 HD 1080p SimpliCam Indoor Wireless Security Camera - Black. Color: Black, Condition: Used, Made in China. Listed at 25.00 USD. scuffs on lens, refer to photos for condition. Orders placed before 11 AM PST will be shipped out same day. However we don’t ship on Tuesdays, Saturdays, and Sundays.