| Color | Green |
|---|---|
| Mounting | Free Standing |
| Material | Chenille+Wood+Foam |
| Set Includes | Single Sofa |
| Indoor/Outdoor | Indoor |
| Assembly Status | Assembly Required |
| Number of Items in Set | 1 |
| Brand | Unbranded |
| Item Height | 34.60 in |
| Item Length | 49.00 in |
| Item Width | 33.00 in |
| Type | Sofa |
| Upholstery Fabric | Chenille |
| Room | Bedroom, Home Office/Study, Living Room |
| Style | Modern |
| Features | Upholstered, Removable Cover |
| Theme | Modern |
| Department | Adults |
| Assembly Required | Yes |
| Additional Parts Required | No |
| Item Weight | 70.40 lbs |
| Manufacturer Warranty | 6 Months |
| Unit Quantity | 1 |
| Unit Type | Unit |
Check the listing for details. Single Sofa Upholstered Armchair Living Room Furniture with Pillows Green/Blue. Color: Green, Condition: New. Listed at 339.99 USD. Luxurious & Comfort - The deep seat couch features luxurious cushions and high back pillows that provide unparalleled comfort. Elegant & Natural Design - The modern sofa has cascading hem that exudes elegance, coupled with detailed stitching that gives it a natural and sophisticated feel.