| Number of Keys | 0 |
|---|---|
| Number of Guns | 2 |
| Color | Black |
| Material | Polyethylene |
| MPN | 2SKB-4009 |
| Item Length | 40 in |
| California Prop 65 Warning | This product can expose you to chemicals including carbon black, which is known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. SKB has been making cases since 1977. They have no reported cases of their products causing harm or danger to anyone. They believe in the safety of their products and they meet all the applicable safety requirements. SKB is unable to test against the 900+ chemicals listed for Prop 65 and to 100% certainty, and therefore, in an abundance of caution, they have placed the warning on their products to be in compliance with this California regulation. You will also see the Prop 65 warning on products that you buy outside of California, because they are unable to determine their products’ final retail destination. |
| Brand | SKB |
| Type | Hard Case |
| Unit Type | Unit |
| For Gun Type | Rifle |
| Features | Durable, Padded Interior, Water Resistant |
| Unit Quantity | 1 |
| Item Weight | 15.67 lbs |
| Item Width | 10 in |
Check the listing for details. SKB Gun Case ATA Short Double Rifle or Customizable Model 4009 2SKB-4009. Color: Black, Condition: Used. Listed at 147.47 USD.