| Brand | moosprr |
|---|---|
| Assembly Required | Yes |
| Chair Style | Armchair |
| Chair Type | Rocking Chair |
| Chair Weight Capacity (lb) | 250 lb |
| Commercial/Residential | Commercial,Residential |
| Cushion Color or Pattern | Beige |
| Cushion and Pillow Features | Fade resistant,Machine washable,Stain resistant,UV Resistant,Wate |
| Fabric Color Family | Beige |
| Fabric Type | Olefin |
| Fill Material | Foam |
| Frame Finish | Black |
| Frame Material | Steel |
| Frame Primary Finish | Black |
| Included | Cushions Included,Hardware Included |
| Motion Type | Rocking |
| Patio Furniture Features | Cushioned,Ergonomic,Fade Resistant,Mildew Resistant,Removable Cus |
| Pattern | Solid |
| Product Weight (lb) | 60 lb |
| Returnable | 30-Day |
| Seating Type | With Cushion |
| Fabric Warranty | Water-repellent does not represent waterproof. Please keep them a |
| Frame Warranty | 1-Year |
| Manufacturer Warranty | 1-Year |
| Assembled Depth (in) | 33 in |
| Assembled Height (in) | 33.5 in |
| Assembled Width (in) | 28.3 in |
| Cushion Thickness (in) | 3.5 |
| Seat Height (in) | 14 in |
| UPC | 313094198189 |
Check the listing for details. Sleekarm Black 3-Piece Wicker Outdoor Rocking Chair with Beige Cushions and Side. Condition: New. Listed at 347.19 USD. Sleekarm Black 3-Piece Wicker Outdoor Rocking Chair with Beige Cushions and Side Table Patio Rockers Poolside. The gently rocking chairs provide a soothing motion, perfect for reading, sipping coffee, or enjoying evening relaxation.