| Return shipping will be paid by | Buyer |
|---|---|
| All returns accepted | Returns Accepted |
| Item must be returned within | 30 Days |
| Refund will be given as | Money Back |
| Compatible Brand | BMPCC 4K & 6K |
| Color | Black |
| Compatible Model | BMPCC 4K & 6K |
| MPN | VH2299 |
| Material | Plastic, Leather , Aluminum Alloy |
| Item Length | 132mm |
| To Fit | BMPCC 4K & 6K |
| Brand | SmallRig |
| Type | Sun Hood |
| Unit Type | Unit |
| Manufacturer Warranty | 1 Year |
| Mount Type | Tripod |
| Item Height | 91mm |
| Model | VH2299B |
| Compatible Series | BMPCC 4K & 6K |
| Features | foldable |
| Country/Region of Manufacture | China |
| Unit Quantity | 1 |
| Item Width | 104mm |
| Item Weight | 144g |
Check the listing for details. SmallRig BMPCC 4K & 6K Camera Sun Hood Fr Blackmagic Design Pocket Cinema Camera. Color: Black, Condition: New. Listed at 45.59 USD. SmallRig Sun Hood for BMPCC 4K & 6K 2299 Key Features: 1.A dedicated sun hood designed for BMPCC 4K & 6K; 2.Works with BMPCC 4K both with and without SmallRig cage; 3.The leather hood clips into the square frame conveniently; 4.Screw holes on the top for accessories such as SmallRig SSD Holder BSH2343. SmallRig Sun Hood for BMPCC 4K & 6K VH2299 helps provide great viewing experience in harsh lighting environment. It can attach to the camera top screw directly or work with SmallRig BMPCC 4K & 6K Cage 2203, CVB2254 and CVB2255 by a 1/4 screw. It consists of two parts - the square frame and the leather hood. The frame screws into the camera/cage, and the hood is designed to quickly clip into the frame. The hood part is foldable for storage and transport. There are 1/4''-20 and 3/8''-16 screw holes on the top of the frame where you can mount accessories like SmallRig Universal SSD Holder BSH2343. Designer: Yetta White NOTE: This product includes two aluminum connectors, which are designed for people who use or do not use SmallRig BMPCC 4K & 6K cages. Please choose to attach the one needed. Compatibility: for Blackmagic Design Pocket Cinema Camera 4K for Blackmagic Design Pocket Cinema Camera 6K Package Includes: 1 x Plastic Frame 1 x Sun Hood 2 x Connector 2 x Hex Spanner 2 x 1/4 Screw 4 x M3 Screw Product Dimensions: 132 x 104 x 91mm Package Dimensions: 220 x 110 x 40mm Net Weight: 144g Package Weight: 208g Material(s): Plastic, Leather and Aluminum Alloy