| Return shipping will be paid by | Buyer |
|---|---|
| All returns accepted | Returns Accepted |
| Item must be returned within | 30 Days |
| Refund will be given as | Money back or replacement (buyer's choice) |
| Style | Modern |
| Material | Polyester |
| California Prop 65 Warning | WARNING: This products contains chemicals known to the State of California to cause cancer, and birth defects or other reproductive harm.ADVERTENCIA: Este producto coniene productos quimcos reconocidos por el estado de California que provocan cáncer, defectos de nacimiento u otros danos reproductivosaFor more information: https://www.p65warnings.ca.gov/ |
| Pattern | Solid |
| Type | Cushion Set |
| Color | AD101 |
| MPN | N/a |
| Brand | Unbranded |
| Suitable For | 2-Seater Bench |
| Shape | Rectangle |
| Fill Material | Polyester/Polyfill |
| Features | Removable Cover |
| Item Length | 80 in |
| Item Height | 6 in |
| Item Width | 39 in |
| Number of Items in Set | Four-Piece |
Check the listing for details. Style2 5PC Pipe Daybed Mattress Cushion Bolster Complete Set-Twin-XL Size AD101. Color: AD101, Condition: New. Listed at 545.50 USD. Style2 5PC Pipe Daybed Mattress Cushion Bolster Complete Set-Twin-XL Size AD101 PRODUCT DESCRIPTION BRAND NEW Style2 5PC Pipe Outdoor Daybed Mattress Cushion Bolster Pillow Complete Set-Twin-XL Size AD101 Premium Foam MattressFoam Density: (D30) 1.8 PCF High-Density and Dacron Wrap3-Layers Foam Mattress: Foam + Fiberfill + Dacron Wrap:1 x Twin-XL Foam Mattress and Cover: 80"(A)x 39"(B) x 6"(C) 3-Layers Pillow Insert: Polyester Fiberfill + Fiber Wrap + Dacron Wrap2 x Bolster Pillow Cover and Insert: * 1500 Gram Fiberfill Per Bolster * Dimension: 27" x 8" 2 x Back Pillow Cover and Insert: * 2800 Gram Fiberfill Per Back Pillow Insert * Dimension: 36.5" x 20" x 5" Color: AD101 Edge Trim: Piped Edge (Same Color) Packaging: Vacuum Packed Fabric: 230 Gram Polyester UpholsteryHidden ZipperWater Repellent *NOT WATER PROOF*Tips: Please Cover Or Store Cushion Pillow In Rainy SeasonCleaning: Soap Clean And Then Rinse Off With Water Hose. Outdoor Durable!Quantity: 1 Shipping:Small Item Shipping