| Return shipping will be paid by | Buyer |
|---|---|
| All returns accepted | Returns Accepted |
| Item must be returned within | 30 Days |
| Refund will be given as | Money back or replacement (buyer's choice) |
| Style | Modern |
| Material | Polyester |
| California Prop 65 Warning | WARNING: This products contains chemicals known to the State of California to cause cancer, and birth defects or other reproductive harm.ADVERTENCIA: Este producto coniene productos quimcos reconocidos por el estado de California que provocan cáncer, defectos de nacimiento u otros danos reproductivosaFor more information: https://www.p65warnings.ca.gov/ |
| Pattern | Solid |
| Type | Cushion Set |
| Color | AD103 |
| MPN | N/a |
| Brand | Unbranded |
| Suitable For | 2-Seater Bench |
| Shape | Rectangle |
| Fill Material | Polyester/Polyfill |
| Features | Removable Cover |
| Item Length | 75 in |
| Item Height | 6 in |
| Item Width | 54 in |
| Number of Items in Set | Four-Piece |
Check the listing for details. Style3 6PC Contrast Pipe Daybed Mattress Cushion Complete Set-Full Size AD103. Color: AD103, Condition: New. Listed at 535.50 USD. Style3 6PC Contrast Pipe Daybed Mattress Cushion Complete Set-Full Size AD103 PRODUCT DESCRIPTION BRAND NEWFINAL SALE: No returns or exchangesStyle3 6PC Contrast Pipe Outdoor Daybed Mattress Cushion Bolster Pillow Complete Set-Full Size AD103 *** FABRIC SAMPLE IS AVAILABLE, PLEASE CONTACT US ***Premium Foam MattressFoam Density: (D30) 1.8 PCF High-Density and Dacron Wrap3-Layers Foam Mattress: Foam + Fiberfill + Dacron Wrap1 x Full Foam Mattress and Cover: 75"(A) x 54"(B) x 6"(C) 3-Layers Pillow Insert: Polyester Fiberfill + Fiber Wrap + Dacron Wrap 2 x Bolster Pillow Cover and Insert: * 2200 Gram Fiberfill Per Bolster * Dimension: 42" x 8" 3 x Back Pillow Cover and Insert: * 1500 Gram Fiberfill Per Back Pillow Insert * Dimension: 24.5" x 20" x 5" Color: AD103 PLEASE REMOVE THE COVER FROM THE BAG AND OPEN IT TO SEE ITS TRUE COLOR. THIS COLOR LOOK PEACHY WHEN IT IS FOLDED OVER ITSELF Edge Trim: Piped Edge (Contrast Color) Packaging: Vacuum Packed Fabric: 230 GramPolyester UpholsteryWater Repellent *Not Water Proof*Hidden ZipperAllow 48 Hours To Restore Back To Original Thickness After OpeningpackageCovers And Inserts Are Packed Individually *Assembling Required*Tips: Please Cover Or Store Cushion Pillow In Rainy SeasonCleaning: Soap Clean And Then Rinse Off With Water Hose. Outdoor Durable!Quantity: 1 Shipping:Small Item Shipping FINAL SALE: No returns or exchanges