| Return shipping will be paid by | Buyer |
|---|---|
| All returns accepted | Returns Accepted |
| Item must be returned within | 30 Days |
| Refund will be given as | Money back or replacement (buyer's choice) |
| Features | Removable Cover |
| Fill Material | Polyester/Polyfill |
| California Prop 65 Warning | WARNING: This products contains chemicals known to the State of California to cause cancer, and birth defects or other reproductive harm. ADVERTENCIA: Este producto coniene productos quimcos reconocidos por el estado de California que provocan cáncer, defectos de nacimiento u otros danos reproductivos For more information go to https://www.p65warnings.ca.gov/ |
| MPN | N/A |
| Item Width | 39 in |
| Pattern | Solid |
| Item Length | 75 in |
| Item Height | 6 in |
| Number of Items in Set | Six-Piece |
| Suitable For | Daybed |
| Material | Polyester |
| Brand | Unbranded |
| Style | Modern |
| Color | AD107 |
| Type | Cushion Set |
Check the listing for details. Style3 6PC Daybed Mattress Cushion Bolster Pillow Complete Set Twin Size AD107. Color: AD107, Condition: New. Listed at 532.77 USD. New Document Twin Size 6PC Pipe Outdoor Daybed Mattress Cushion Bolster Pillow Complete Set Style3 AD107 Premium Foam Mattress Foam Density: (D30) 1.8 PCF High-Density and Dacron Wrap 3-Layers Foam Mattress: Foam + Fiberfill + Dacron Wrap Twin 1 x Crib Foam Mattress and Cover: 52"(A) x 28"(B) x 6"(C) 3-Layers Pillow Insert: Polyester Fiberfill + Fiber Wrap + Dacron Wrap2 x Bolster Pillow Cover and Insert: * 1500 Gram Fiberfill Per Bolster * Dimension: 27" x 8" 3 x Back Pillow Cover and Insert: * 1500 Gram Fiberfill Per Back Pillow Insert * Dimension: 24.5" x 20" x 5"Color: AD107 Edge Trim: Piped Edge (same color) Packaging: Vacuum Packed Fabric: 230 Gram Polyester Upholstery Water Repellent *Not Water Proof* Hidden Zipper Allow 48 hours to restore back to original thickness after opening package Covers and Inserts are packed individually *assembling required* Tips: Please cover or store cushion pillow in rainy season Cleaning: Soap clean and then rinse off with water hose. Outdoor durable!Qty: 1Light Item