| Return shipping will be paid by | Buyer |
|---|---|
| All returns accepted | Returns Accepted |
| Item must be returned within | 30 Days |
| Refund will be given as | Money back or replacement (buyer's choice) |
| Item Height | 6 in |
| Item Width | 39 in |
| California Prop 65 Warning | WARNING: This products contains chemicals known to the State of California to cause cancer, and birth defects or other reproductive harm.ADVERTENCIA: Este producto coniene productos quimcos reconocidos por el estado de California que provocan cáncer, defectos de nacimiento u otros danos reproductivosaFor more information: https://www.p65warnings.ca.gov/ |
| Type | Cushion Set |
| Features | Removable Cover |
| Color | AD003 |
| MPN | N/a |
| Item Length | 80 in |
| Number of Items in Set | Three-Piece |
| Brand | Unbranded |
| Suitable For | 2-Seater Bench |
| Pattern | Solid |
| Shape | Rectangle |
| Style | Modern |
| Fill Material | Polyester/Polyfill |
| Material | Polyester |
Check the listing for details. Style5 TwinXL Daybed Mattress Bolster Contrast Pipe Slipcover Complete Set AD003. Color: AD003, Condition: New. Listed at 509.50 USD. Style5 TwinXL Daybed Mattress Bolster Contrast Pipe Slipcover Complete Set AD003 PRODUCT DESCRIPTION BRAND NEWStyle5 TwinXL Outdoor Daybed Mattress Bolster Contrast Piped Trim Insert Cover Complete Set - AD003 Premium Foam MattressFoam Density: (D30) 1.8 PCF High-Densityand Dacron Wrap3-Layers Foam Mattress:Foam + Fiberfill + Dacron Wrap:1 x Mattress Foam and Cover Dimension: 80"(A) x 39"(B)x 6"(C) 3-Layers Pillow Insert: Polyester Fiberfill + Fiber Warp + Dacron Wrap2 x Bolster Inserts and Covers Dimension (1800 Gram Fiberfill): 37" x 8"Color: AD003 Edge Trim: Piped Trim (Contrast Color) Packaging: VacuumPacked Fabric: 230 Gram Polyester UpholsteryHidden ZipperWater Repellent *Not Water Proof*Store Cushions and Covers In Rainy SeasonAllow 48 hours to restore back to original thickness afteropening packageCovers and Inserts are packed individually *assemblingrequired*Cleaning: Soap clean and rinse off with water hoseQuantity: 1 Shipping:Small Item Shipping