| Actual Color | Gray |
|---|---|
| Brand | Comhoma |
| Collection | COMHOMA |
| Futon Frame & Set Type | Futons |
| Material | Metal |
| Frame Material | Metal |
| Leg Material | Steel |
| Seat Material | Fabric |
| Fill Material | Sponge |
| Fabric Content | 100% Polyester |
| Seat Depth | 21.65 in |
| Seat Height | 17.32 in |
| Seat Width | 32.8 in |
| Seat Back Height | 17.7 in |
| Seat Back Width | 68.5 in |
| Mattress Thickness | 8 in |
| Assembled Product Weight | 49 lb |
| Maximum Load Weight | 600 lb |
| Seating Capacity | 2 |
| Bed Size | Twin |
| Frame Color | Black |
| Leg Color | Black |
| Seat Color | Gray |
| Pattern | Solid Print |
| Features | Position Lock, Tufted |
| Number of Drawers | 0 |
| Items Included | Lumbar Pillows |
| Is Assembly Required | Y |
| Assembly Instructions | https://www.gtracing.com |
| Suggested Number of People for Assembly | 1 |
| Manufacturer | Comhoma |
| Manufacturer Part Number | B001-GY-WM |
| Model | B001-GY-WM |
| Assembled Product Dimensions (L x W x H) | 23.65 x 68.50 x 37.40 in |
Check the listing for details. Stylish Gray COMHOMA Cloud Comfort Convertible Futon Sofa Bed for Modern Living. Condition: New. Listed at 162.20 USD. Available in a range of sophisticated colors—Brown, Black, Blue, and Gray—this futon brings a versatile elegance to any room. Equipped with a 5-Gear Adjustable Backrest, the COMHOMA futon adapts effortlessly to your needs, allowing you to find the ideal position for sitting, lounging, or sleeping.