| Shape | Rectangular |
|---|---|
| Fill Material | Faux Fur |
| Year Manufactured | 2020-Now |
| Maximum Weight Capacity | 200 lb |
| Item Length | 19 in |
| Additional Parts Required | No |
| Department | Adults |
| Care Instructions | Clean with Upholstery Shampoo |
| Item Height | 17 in |
| Style | Modern |
| Maximum Height | 17 in |
| Personalized | No |
| Features | Plush |
| Room | Any room |
| Item Width | 13 in |
| Upholstery Fabric | Faux Fur |
| Pattern | Solid |
| Assembly Status | Assembly Required |
| Color | Charcoal |
| Material | Faux Fur, Metal, Polyester |
| Brand | Unbranded |
| Type | Ottoman |
| Packaging | Package |
| Theme | Solid |
| Original/Reproduction | Original |
| Country/Region of Manufacture | China |
| Item Weight | 12 lb |
Check the listing for details. Super Mink Faux Fur Pink Ottoman Bench, 19" x 13" x 17" (Charcoal). Color: Charcoal, Condition: New. Listed at 65.99 USD. LOVELY GIFT IDEA! Ultra-soft faux super mink cushions match Super Mink Faux Fur Throw blankets help create a complete look and makes a lovely gift when given as a set. Ottomans are wrapped in a plastic bag then boxed for ultimate protection.