| Non-Domestic Product | No |
|---|---|
| Brand | Swagelok |
| End B Diameter | 1/4 in |
| Body Material | Stainless Steel |
| Custom Bundle | No |
| End B Type | Compression |
| End A Diameter | 1/4 in |
| End A Type | Compression |
| MPN | M-1VS4 |
| Country of Origin | United States |
| Modified Item | No |
| Maximum Pressure | 3000 psi |
Check the listing for details. Swagelok M-1VS4-SC11 Monel 1/4” Needle Valve 3000 PSI. Condition: New – Open box, Made in United States. Listed at 69.99 USD. • Material: Monel 400 (Nickel-Copper Alloy). Equipped with 1/4 in. • Manufacturer: Swagelok. • End Connections: 1/4 in. Swagelok Tube Fittings. • Type: Needle Valve, Straight Pattern. • Oxygen and high-purity gas service.