| Power Source | Battery |
|---|---|
| Objective Lens Diameter | 30 mm |
| MPN | JTC2130-6G, JTC2130-6R, JTC2130-MR |
| Item Length | 2.07 in |
| Reticle Type | MOA Dot |
| Unit Type | Unit |
| Battery Life | 50,000 Hours |
| Item Height | 1.37 in |
| Features | Brightness Settings, Fixed Magnification, Fogproof, Green Laser, Illuminated, Image Stability, Lightweight, Multiple Reticle Patterns, Parallax Free, Red Laser, Shock Proof, Waterproof, With Lens Cloth, With Lens Shade |
| Unit Quantity | 1 |
| Sport/Activity | Shooting |
| Item Width | 1.35 in |
| Compatible Battery Sizes | CR1632 |
| Lens Coating | Fully Multicoated |
| Color | Black |
| Maximum Magnification | 1x |
| Material | Aluminum, Aluminum Alloy |
| Set Includes | Swampfox Justice II Reflex Sight, Slotted Head Wrench, S-Wing Wrench, Black Lens Cloth, Rubber Cover, CR1632 Battery, M3.5X0.6 Screws, 4-40x0.25, 6-32x0.315 |
| Reticle Color | Red/Green, Red |
| Brand | Swampfox |
| Mounting | RMR |
| Type | Dot Sight |
| Model | Justice II |
| For Gun Type | Handgun |
| Mounting Location | Rail, Rear Sight |
| Item Weight | 1.79 oz |
| Country of Origin | China |
Check the listing for details. Swampfox Justice II 1x30mm Red Dot Optic Sight 6 MOA For RMR Footprint 30mm. Color: Black, Condition: New, Made in China. Listed at 319.00 USD. Crafted from 7075-T6 aluminum, the optic body and hood have been enhanced to safeguard the upgraded internals and larger, recessed window. Swampfox Justice II 1x30mm Reflex Sight. Equipped with Swampfox Shake N’ Wake technology to conserve battery life the Justice II LED emitter is designed to power down after 225 seconds of inactivity.