| Style | Red Dot |
|---|---|
| Compatible Battery Sizes | CR1632 |
| Lens Coating | Fully Multicoated |
| Power Source | Battery |
| Color | Black |
| Objective Lens Diameter | 22mm |
| Maximum Magnification | 1x |
| Material | Aluminum, Aluminum Alloy |
| MPN | OKS00122RC, OKS00122-GC |
| Item Length | 1.8 in |
| Reticle Color | Green, Red |
| Mounting | Picatinny, RMR |
| Brand | Swampfox |
| Reticle Type | MOA Dot / Circle Dot |
| Type | Dot Sight |
| Unit Type | Unit |
| Item Height | 1 in |
| Model | Kingslayer |
| Features | Brightness Settings, Fixed Magnification, Fogproof, Green Laser, Illuminated, Image Stability, Lightweight, Multiple Reticle Patterns, Parallax Free, Red Laser, Shock Proof, Unlimited Eye Relief, Waterproof, Weather Resistant, With Lens Cloth, With Lens Cover |
| For Gun Type | Handgun, Rifle, Shotgun |
| Mounting Location | Rail |
| Unit Quantity | 1 |
| Sport/Activity | Shooting |
| Item Width | 1 in |
| Item Weight | 1.3 oz |
Check the listing for details. Swampfox Kingslayer 1X22mm 3MOA Micro Reflex Red Circle Dot Sight RMR Footprint. Color: Black, Condition: New. Listed at 73.99 USD. The Kingslayer is a super compact, highly accurate micro reflex open red dot sight featuring three reticle options that allows for fast target acquisition with both eyes open while focusing through to the target.