| Style | Only Sentinel 2 - Green Dot |
|---|---|
| Power Source | Battery |
| Objective Lens Diameter | 20 mm |
| MPN | SNL2120-GMS, SNL2120-RMS |
| Item Length | 1.84 in |
| Reticle Type | MOA Dot |
| Battery Life | 50,000 Hours |
| Unit Type | Unit |
| Item Height | 1.07 in |
| Features | Brightness Settings, Fogproof, Green Laser, Illuminated, Parallax Free, Red Laser, Shock Proof, Waterproof, Weather Resistant, With Lens Cloth, With Lens Cover, Shake Awake |
| Unit Quantity | 1 |
| Sport/Activity | Shooting |
| Item Width | 1.07 in |
| Compatible Battery Sizes | CR2032 |
| Lens Coating | Fully Multicoated |
| Color | Black |
| Maximum Magnification | 1x |
| Material | Aluminum, Aluminum Alloy |
| Reticle Color | Red, Green |
| Brand | Swampfox |
| Mounting | RMSc |
| Type | Dot Sight |
| Model | SWAMPFOX SENTINEL II |
| For Gun Type | Handgun |
| Mounting Location | Rear Sight |
| Item Weight | 0.99 oz |
Check the listing for details. Swampfox Sentinel II 1x20mm Red/Green Dot Sight 3 MOA Micro Reflex Sight RMSc. Color: Black, Condition: New. Listed at 99.99 USD. The RMSc footprint provides compatibility for most optics-ready slimline pistols while its recessed hood design and shielding lens coatings protect its larger viewing window. Crafted for precision and built to stand guard, the Sentinel II combines advanced features in a sleek, cohesive design.