| Room | Bedroom, Living Room, Home Office/Study |
|---|---|
| Type | Accent Chair |
| Brand | HOMCOM |
| Color | Green |
| Style | Contemporary/Modern |
| Theme | Not Available |
| Finish | Matte |
| Pattern | Solid |
| Features | Swivel, With Arms, Upholstered |
| Unit Type | Unit |
| Department | Adults |
| Item Width | 26in |
| Seat Depth | 21.3 in |
| Item Height | 28.7in |
| Item Length | 27.6in |
| Item Weight | 40 lb |
| Seat Height | 18.1 in |
| Personalized | No |
| Set Includes | Chair, Cushion |
| Unit Quantity | 1 |
| Frame Material | Metal |
| Indoor/Outdoor | Indoor |
| Assembly Status | Assembly Required |
| Backrest Height | 11.8 in |
| Assembly Required | Yes |
| Upholstery Fabric | Corduroy |
| Manufacturer Warranty | 1 Year Warranty Against Manufacturer Defects. |
| Number of Items in Set | 1 |
| Maximum Weight Capacity | 265 lb |
| Additional Parts Required | No |
| Country of Origin | China |
| California Prop 65 Warning | ⚠ CALIFORNIA PROPOSITION 65 WARNING WARNING: This product can expose you to chemicals including Chromium, a chemical known by the State of California to cause cancer and birth defects. For more information, go to www.p65warnings.ca.gov. |
| Model | 83B-644V00GN |
| Manufacture | Aosom LLC |
| MPN | US83B-644V00GN0145 |
| Item Dimensions | 27.6" x 26" x 28.7" |
| Material | Corduroy (100% Polyester) |
| Weight Capacity | 265lb |
| Colormap | green |
| UPC | 196393106952 |
Check the listing for details. Swivel Barrel Chair, Modern Corduroy Accent Chair with Thick Padding, Green. Color: Green, Condition: New, Made in China. Listed at 159.99 USD. Its small footprint maximizes style without crowding your floor. • Trendy & Tactile Corduroy: Wrapped in soft corduroy fabric, this swivel accent chair is as pleasing to touch as it is to look at. • Smooth 360° Swivel & Modern Flair: Effortlessly pivot from your desk to the TV or join the conversation without leaving your seat.