| Color | Charcoal grey |
|---|---|
| Brand | Vinsetto |
| Style | Modern |
| Assembly | Self-Assembly Required |
| Features | Tilt Control |
| Adjustment | Seat Height |
| Seat Depth | 51 cm |
| Seat Width | 49 cm |
| Main Colour | Light Grey |
| Seat Material | Polyester |
| Frame Material | Steel |
| Max. Seat Height | 59 cm |
| Max. Weight Capacity | 120 kg |
| Country/Region of Manufacture | China |
| Model | 2011homcom 921-456V70LG-1 |
| Manufacture | Sold by MHSTAR |
| MPN | UK921-456V70LG0341 |
Check the listing for details. Swivel Computer Office Chair Mid Back Desk Chair Home Study Bedroom, Light Grey. Color: Light Grey, Condition: New. Listed at 122.32 USD. • Big comfort, superb style starts here. The desk chair is wrapped in microfibre upholstery, which gives a look of worn leather but is beautifully soft to the touch. It's padded all over for comfort, finished with five wheels on the base to move around easy.