| Features : | It Is Easy To Install,reliable quality |
|---|---|
| Feature 6 | Easy installation |
| Features * | Duable, high reliability |
| 2.Feature *: | Compact Design,,Convenient Use, |
| Brand | Unbranded |
| Type | Metal Gold Table Legs |
| Color | Black |
| Style | Modern |
| Material | Steel, Rubber |
| Shape | X-Shaped |
| Max. loading Capacity of Single Leg | About 200kg/440lbs |
| Gross Weight | 8kg/17.6lbs |
| Net Weight | 7.5kg/16.5lbs |
| Product Size | 74*12*63cm/29*4.7*24.8inch |
| Each Product Size (L*H) | 60*71cm/23.6*28inch |
| Number of Pieces | 2 |
Check the listing for details. Table Legs Set of 2 Metal Desk Leg 28” Dining Table Leg DIY Industrial US US. Color: Black, Condition: New. Listed at 67.77 USD. 28" Modern Stainless Metal Table Legs Desk Legs Furniture Dining Table Legs NEW Metal Table Legs Heavy Duty Desk Legs, DIY Industrial Furniture Dining Legs, Modern Steel Coffee Table Bench Legs 28 inch Set of 2 (28”Height 23.6”Length) Description Furniture feet are easy to wear and will cause disturbing noise when moving. This furniture metal leg offers you a great solution. It is strong and durable with a strong load-bearing capacity (440lbs). A set of two metal legs can meet your daily usage needs and can be easily installed with suitable holes and complimentary screws. Key Features Highly Functional: It can well protect the furniture from scratching and raise its height to change its style and allow for easy cleaning. Its proper height(28in) allows you to avoid bending ov.