| Compatible Battery Sizes | CR2032 |
|---|---|
| Lens Coating | Fully Coated |
| Power Source | Battery |
| Color | Black |
| Objective Lens Diameter | 20 mm |
| Maximum Magnification | 1x |
| Material | Plastic |
| Reticle Color | Red/Green |
| Brand | Unbranded |
| Mounting | Picatinny |
| Type | Holographic Sight |
| Reticle Type | Rifle |
| Manufacturer Warranty | 1 Year |
| Item Height | 1.77" |
| Features | Red Laser |
| For Gun Type | Rifle |
| Sport/Activity | Hunting/Shooting |
| Focal Plane | Dual |
| Item Width | 1.57" |
| Item Weight | 117g |
| Mounting Location | Rail |
| Model | Red Green Dot Sight Scope |
| Country of Origin | China |
Check the listing for details. Tactical 1x40 Optics Red Green Dot Sight Scope Picatinny 11mm/20mm Rail Mount. Color: Black, Condition: New, Made in China. Listed at 15.98 USD. Integrated mount for standard 20mm Picatinny rails. One (1) HD22M1-RG holographic dot sight. Lens covers and padded storage box included. One (1) rubber lens cover. Field of View: 50 degrees. Finish: Black Matte.