| Power Source | Battery |
|---|---|
| Objective Lens Diameter | / |
| Item Length | 4.53in |
| Reticle Type | / |
| Battery Life | / |
| Unit Type | Unit |
| Manufacturer Warranty | / |
| Item Height | 2.95in |
| Features | / |
| Unit Quantity | 1 |
| Sport/Activity | Shooting |
| Focal Plane | / |
| Item Width | 2.36in |
| Tube Diameter | / |
| Compatible Battery Sizes | CR2032 |
| Lens Coating | / |
| Color | Black |
| Linear Field of View | / |
| Maximum Magnification | / |
| Material | Plastic |
| Set Includes | / |
| Range | / |
| Reticle Color | Red/Green |
| California Prop 65 Warning | No |
| Brand | Unbranded |
| Mounting | Picatinny |
| Type | Dot Sight |
| Model | / |
| For Gun Type | Rifle |
| Mounting Location | / |
| Country/Region of Manufacture | China |
| Item Weight | / |
Check the listing for details. Tactical 1x40mm Reflex Red Green Dot Sight Riflescope for 20mm Picatinny Rail. Color: Black, Condition: New. Listed at 18.79 USD. Fits standard 20mm Picatinny rails. Water Sports. Kitchen, Dining & Bar. Yard, Garden & Outdoor Living. Solid aluminium construction, durable and shock proof. Multi-coated lens, water proof & fog proof, works great in all weather conditions.