| Power Source | Battery |
|---|---|
| Objective Lens Diameter | 24 mm |
| MPN | 1XTRD |
| Item Length | 2.75 in |
| Reticle Type | MOA Dot |
| Battery Life | 48 Hours |
| Manufacturer Warranty | 1 Year |
| Item Height | 3 in |
| Features | Brightness Settings |
| Sport/Activity | Hunting |
| Focal Plane | First |
| Item Width | 1.5 in |
| Tube Diameter | 24 mm |
| Compatible Battery Sizes | CR2032 |
| Lens Coating | Coated |
| Color | Black |
| Linear Field of View | 20' |
| Maximum Magnification | 1x |
| Material | Aluminum Alloy |
| Set Includes | Scope Mount screws |
| Range | 100 |
| Reticle Color | Red |
| California Prop 65 Warning | None |
| Brand | Tactical |
| Mounting | Quick Detach |
| Type | Dot Sight |
| Model | TACTIX |
| For Gun Type | Rifle |
| Mounting Location | Rail |
| Country of Origin | United States |
| Item Weight | 6 oz |
Check the listing for details. TACTICS 1X ARD QUick Release RED DOT Scope RITON OPTICS INCL. Base Screws Dust C. Color: Black, Condition: New, Made in United States. Listed at 85.00 USD. Riton 1 TACTIX ARD 1x Red Dot - 2 MOA Dot - The X1 Tactix ARD is one of Riton’s most versatile red dots, whether you’re mounting it to an AR, AK, a shotgun, or a pistol. Riton Rugged Construction - The Riton Rugged Construction incorporates the application of 6061-T6 aircraft-grade aluminum, CNC machined one piece tubes, and Type III Hard Coat Anodize.