| Type | Tall Adirondack Bar Chair |
|---|---|
| Brand | Costway |
| Color | Navy |
| Item Height | 52 in |
| Item Length | 27.5 in |
| Item Width | 23 in |
| Set Includes | 1 x Tall Adirondack Bar Chair, 1 x User Manual |
| Material | HDPE, Stainless Steel |
| Features | Weather-Resistant Durability, Comfort-Oriented Design |
| Style | Modern |
| MPN | HCST03718 |
| Assembly Required | Yes |
| Number of Items in Set | One-Piece |
| Original/Reproduction | Original |
| Size | 27.5" x 23" x 52"(L x W x H) |
| Mount Type | Free Standing |
| Weight | 40 lbs |
| Product | Tall Adirondack Bar Chair |
| Assembly Status | Assembly Required |
| Indoor/Outdoor | Indoor |
| Room | Any Room |
| UPC | 7429376177902 |
Check the listing for details. Tall Adirondack Chair with Ergonomic Backrest Armrests & Footrest for Backyard. Color: Navy, Condition: New. Listed at 129.99 USD. Color: Navy Material: HDPE, Stainless Steel Overall Dimensions: 27.5" x 23" x 52"(L x W x H) Seat Dimensions: 17.5" x 16" x 30"(W x D x H) Backrest Dimensions: 14.5" x 24" (W x H) Armrest Width: 3" Footrest Width: 2.