| Restocking Fee | No |
|---|---|
| Return shipping will be paid by | Buyer |
| All returns accepted | Returns Accepted |
| Item must be returned within | 30 Days |
| Refund will be given as | Money Back |
| Indoor/Outdoor | Indoor |
| Maximum Weight Capacity | 250 lb |
| Item Length | 18.5 in |
| Brand | DUMOS |
| Type | Office Chair |
| Department | Adults |
| Unit Type | Unit |
| Item Height | 48.82 in |
| Model | C-3718-5B |
| Frame Material | Metal |
| Features | Adjustable |
| Country/Region of Manufacture | China |
| Unit Quantity | 1 |
| Room | Bedroom |
| Item Width | 20.08 in |
| Item Weight | 25.9 lb |
Check the listing for details. Tall Home Office Ergonomic Computer Chair,Drafting Chair with Flip-up Armrests. Condition: New. Listed at 65.00 USD. Product Description Our tall desk chair features an upgraded high-density foam seat and an all-elastic premium mesh back. The cushion is sturdy and soft, reducing pressure on your pelvis and ensuring exceptional comfort for extended periods of sitting. Additionally, the unique mesh design is skin-friendly and breathable, which keeps you cool all day. The height of this 360°rotating drafting chair can be easily adjusted from 23.4” to 29.3”, which is perfect for use as standing desks, bar-height desks, or drafting desks, and is suitable for various occasions such as kitchen bars, counters, offices, design studios, laboratories, homes, apartments, and more. The ergonomically designed backrest of our standing desk chair has prominent lumbar support to fit the natural curvature of the spine, and keeps you in a good seating posture. Besides, the backrest features with a back storage basket, making this high office chair more beautiful and practical. The comfortable flip-up armrests allow your arms and shoulders to rest comfortably and can be flipped up to save space effectively when not in use. This tall office chair also comes with an adjustable foot ring that can be easily adjusted to the most comfortable height for your legs. Our counter height office chairs come with durable rolling caster wheels. You can enjoy smooth mobility on tile, wooden floors, carpets, and other floorings. The large 28" 5-star base increases stability even at the full height range. The tall chair comes with installation instructions and all necessary hardware & tools. The instructional video provided for the high desk chair ensures that the installation can be completed within 10-15 minutes.