| All returns accepted | ReturnsNotAccepted |
|---|---|
| Brand | Kemet |
| Mounting Style | Surface Mount |
| Type | Fixed Capacitor |
| Tolerance Rating | ±20 % |
| Capacitor Construction | Tantalum Electrolytic (Polarized) |
| Termination Style | SMD/SMT |
| Capacitance Rating | 6.8 Uf |
| Maximum Operating Temperature | 125 °C (257 °F) |
| MPN | T491D685K035AT |
| Minimum Operating Temperature | -55 °C (-67 °F) |
| Maximum Operating Voltage | 35 V |
Check the listing for details. tantalum capacitor 6.8 uf 35 v SMD case C (10 pcs) KEMET. Condition: New – Open box. Listed at 7.85 USD. tantalum capacitor 6.8 uf 35 v SMD case C (10 pcs) KEMET.