| Restocking Fee | No |
|---|---|
| Return shipping will be paid by | Seller |
| All returns accepted | Returns Accepted |
| Item must be returned within | 30 Days |
| Refund will be given as | Money Back |
| Model | ML9000 |
| Number of Lights | 5 LED |
| Department | Adults |
| Custom Bundle | No |
| Sensor Type | Light |
| Energy Star | A+++ |
| Pattern | Modern |
| Installation Area | Indoor |
| Size | 2-Pack |
| Type | Closet Light |
| Power Consumption | 4 W or Less |
| Color | White |
| MPN | 01GQFY3KU |
| Model Number | Techb |
| UPC | 712962293160 |
| Category | Tap Lights |
| State of Assembly | Unassembled |
| Output Voltage | 4.5V |
| Bulb Shape Code | LED |
| Occasion | Bachelor Party |
| Brand | Techbee |
| Amperage | 0.3 Watts |
| Light Direction | Downwards |
| Color Temperature | 5600 - 6400 K Daylight/Cold |
| Product Line | LED Tap Lights Stick On |
| Lumens | 30+ |
| Material | ABS |
| Mounting | Ceiling Mounted |
| Theme | Home & Garden |
| Power Source | Battery |
| Features | Stick On |
| Manufacturer | Techbee |
| Number of Settings | 1 |
| Room | Laundry/Utility Room |
| Light Color | Clear White |
| Lighting Technology | LED |
| Control Style | Push Button |
| Voltage | 4.5 Volts |
Check the listing for details. Techbee LED Tap Lights wall Stick On Push Battery Cordless Powered Puck 2 Pack. Color: White, Condition: New. Listed at 9.95 USD. BRAND NEW Techbee AAA Battery Powered Stick on Push Lights for Closets, Cordless Battery Operated Wall Stick up LED Puck Tap Lights for Under Cabinet(2 Pack) ColorWhiteStyleModernLight Source TypeLEDPower SourceBattery PoweredShade MaterialPlasticAbout this item5 LED for unparalleled brightness. Lights any dark space--closets, cabinets, garages and storage shedsTap-on / tap-off operation makes it easy for anyone to use. Touch sensor has been tested at least 30000 timesInstalls in minutes using supplied adhesive tape. The mounting tape included offers a strong and durable bondFloodlight LED provides even and balanced illumination over a wide area, so you can see better and see moreNo-hassle battery replacement, just twist the housing to remove the cover. Each unit works with three AAA batteries (not included). Sold in a set of 2Product DescriptionYou can have light anywhere you need it with these Techbee Stick-On Tap Lights. Each unit contains 5 Floodlight LEDs and turns on with a soft simple tap. They provide good illumination with reliable and adequate light, making them perfect for the closet, cabinet, pantry, basement and any other everyday dark nooks that lack sufficient lighting.Floodlight LEDsEach tap light has 5 energy-efficient and long-lasting floodlight LEDs so the light can provide a more even and balanced illumination over a wider area.Tap ON/OFFThe light pops on and off easily by pressing down the center. The pop switch is very large and accurate to ensure easy operation even in total darkness.Installation in MinutesNo complicated wiring. You can stick the lights to the mounting surface with the supplied sticky pads or using the little screws for a more permanent mounting.Easy Battery ReplacementEach unit operates on 3 AAA batteries (not included). Battery replacement is a cinch, just twist the light counterclockwise off from the back cover, changing the batteries, and then twist it back.Practical and VersatileFrom top down, it is a downlight; on the wall, it is a wall lamp; in your car, it is a trunk light; in your hand, it is a flashlight. You can also use it as an emergency light during power outages.Package Contents2 x Tap light2 x Mounting tape; 4 x Mounting screw1 x User manual ModelML9000ML9000Power Source3 AAA batteries3 AAA batteriesLight ColorwhitewhiteColor Temperature5700 K5700 KSpecial FeaturesportableportableNumber of LED beads55Diameter3.5 IN3.5 INLight Source TypeLEDLEDluminous flux30 lumens30 lumens