| Power Source | Battery |
|---|---|
| Submersion | IPX8 |
| MPN | ARO-EVO-SPR-GR |
| Item Length | 2.87 in |
| Reticle Type | SPR |
| Unit Type | Unit |
| Item Height | 2.7 in |
| Features | Shake Awake Technology w/ Last Setting Recall, SPR, Up to 50,000 Hour Battery Life, Solar Failsafe |
| Unit Quantity | 1 |
| Sport/Activity | Shooting |
| Item Width | 1.68 in |
| Brightness Setting | 8 DL & 4 NV |
| Adjustment per Click | 0.5 MOA |
| Compatible Battery Sizes | CR2032 |
| Vibration | 1000G |
| Color | Black |
| Maximum Magnification | 1x |
| Material | Aluminum |
| Reticle Color | Green |
| Brand | HOLOSUN |
| Mounting | Picatinny |
| W&E Travel Range | ±50 MOA |
| Type | Dot Sight |
| Window Size | 1.02 in |
| For Gun Type | Rifle |
| Mounting Location | Rail |
| Country of Origin | China |
| Item Weight | 4.33 oz |
| Battery Life (Hours) | 50000 |
Check the listing for details. The Holosun Advanced Rifle Optic Sight with Shake Awake, 22mm Optical Window. Color: Black, Condition: New, Made in China. Listed at 175.00 USD. Advanced Rifle Optic Sight with Shake Awake, 22mm Optical Window, 12 Brightness Settings, Co-Witness & Low Mounts Included