| Number of Items in Set | 100 |
|---|---|
| Pattern | Solid |
| Color | Sand/Chrome |
| Custom Bundle | No |
| Material | Nylon Flocking / Metal Hook |
| MPN | 816558 |
| Item Length | 17.75 in |
| Suitable For | Coat/Jacket, Suit, Top/Dress |
| Brand | Joy |
| Personalize | No |
| Type | Suit and Shirt Hangers |
| Department | Adult |
| Assembly Required | No |
| Item Height | .25 in |
| Number in Pack | 100 |
| Original/Reproduction | Original |
| Features | Non-Slip, Space Saving, Anti-Microbial |
| Finish | Chrome |
| Country of Origin | Unknown |
| Item Width | 9.75 in |
| UPC | NA |
Check the listing for details. **The JOY Hangers 100-Piece Mega Set with Antimicrobial - SAND/CHROME. Color: Sand/Chrome, Condition: New, Made in Unknown. Listed at 69.00 USD. These hangers are treated with an antimicrobial agent that has a continuous, sustained release of silver ions to fight microbes accumulating on the surface and help eliminate bacteria that can cause odors and stains.