| Number of Items in Set | 1 |
|---|---|
| Wood Tone | Dark Wood |
| Assembly Status | Fully Assembled |
| Indoor/Outdoor | Indoor |
| Color | Brown, Beige |
| Set Includes | Chair |
| Item Length | 36 in |
| Brand | Thonet |
| Department | Adults |
| Type | Rocking Chair |
| Item Height | 40 in |
| Style | Mid-Century |
| Frame Material | Wood, Cane |
| Features | Rocking |
| Finish | Varnished |
| Room | Living Room, Bedroom |
| Item Width | 19 in |
Check the listing for details. Thonet Mid-Century Bentwood Cane Rocking Chair Dark Wood Brown Beige 40x19x36in. Color: Brown, Beige, Condition: Used. Listed at 465.00 USD. Thonet Mid-Century Bentwood Cane Rocking Chair Dark Wood Brown Beige 40x19x36in