| Number of Throws | 1 |
|---|---|
| Interruption Type | Thermal Circuit Breaker |
| MPN | THQL1130, THQL-1130, TQL-1130 |
| Suitable For | Exterior, Interior, Wall |
| Current Type | AC |
| Control Style | Analog/Mechanical, Switch |
| Voltage | 201-250 V |
| Compatible Wire Gauge (AWG) | 14 To 8 Awg (Copper) 12 To 8 Awg (Aluminum) |
| Features | Plug-On Neutral, Thermal Overload Protection |
| Mounting Style | Clip-On |
| Maximum Amperage | 30 A |
| Number of Positions | 3 |
| Color | Black |
| Number of Phases | 1 |
| Current Rating | 16-30 A |
| Material | ABS/Plastic |
| Number of Spaces | 1 |
| Electrical Connection | Box Lugs |
| Brand | GE |
| Operation Method | On/Off |
| Type | Supplementary Protector |
| Model | THQL |
| Number of Poles | 1 |
| Number of Circuits | 11-20 |
| Application | Branch Circuit |
| Voltage Rating (AC) | 120 VAC |
| UPC | 783164012873 |
Check the listing for details. THQL1130 General Electric Plug-In CIRCUIT BREAKER 1 pole 30 Amp 1P 30A. Color: Black, Condition: Used. Listed at 6.99 USD. THQL1130 - General Electric Plug-In Circuit Breaker- NEW STYLE aND Old Style. • Product Type : Circuit Breaker. • Wire Size : 14 To 8 Awg (Copper) 12 To 8 Awg (Aluminum). • Manufacturer : General Electric.