| Return shipping will be paid by | Buyer |
|---|---|
| All returns accepted | Returns Accepted |
| Item must be returned within | 30 Days |
| Refund will be given as | Money back or replacement (buyer's choice) |
| Seat Depth | 18 in |
| Model | Tigua |
| Country/Region of Manufacture | China |
| Department | Adults |
| Style | Modern |
| Item Height | 35 in |
| Item Width | 26 in |
| Additional Parts Required | No |
| Assembly Required | Yes |
| Material | Iron |
| Assembly Status | Part Assembled |
| Type | Dining Chair |
| Features | Cushion Included |
| Color | Gray |
| MPN | Does Not Apply |
| Finish | Grey |
| Item Length | 22.5 in |
| Number of Items in Set | Two-Piece |
| Seating Capacity | Up to 2 |
| Indoor/Outdoor | Outdoor |
| Seat Height | 16 in |
| Item Weight | 15.21 lb |
| Brand | GDFStudio |
| Set Includes | Chair |
Check the listing for details. Tigua Outdoor Grey Wicker Dining Chair with Cushions (Set of 2). Color: Gray, Condition: New. Listed at 140.30 USD. These outdoor dining chairs are truly one of a kind. This set is neutral in color to match any design elements already in place in your outdoors. Enjoy the resin wicker material that makes this set stick out from a crowd. With a removable water resistant cushion included for each chair you will be able to adjust to each individual comfort need. Appreciate the finer things in life. Features: Includes: Two (2) Chairs Material: Polyethylene Wicker Cushion Material: Water Resistant Fabric Fabric Composition: 100% Polyester Frame Material: Iron Wicker Finish: Gray Cushion Color: Gray Assembly Required Dimensions: 26.00" D x 22.25" W x 35.00" H Seat Width: 18.50" Seat Depth: 18.00" Seat Height: 16.00" Arm Height: 26.00"