| Application | Automotive, marine, RV, trailer, solar systems, battery storage |
|---|---|
| Brand | Unbranded |
| Color | Black+Red |
| Compatible With | DC 12-48V system |
| Current Rating | 300 amps |
| Features | Durability and Reliable performance |
| Fit for | Electrical switch circuit |
| Function | Car battery protection |
| Material | Brass+ABS |
| Operation Mode | ON-OFF |
| Package included: | 1 x Battery Disconnect Switch |
| Type | Battery Disconnect Switch |
| Voltage | DC 12V – 48V |
| Working Current | 275A |
Check the listing for details. Top Post Battery Disconnect Switch 12-48V Marine Battery Cut-Off Switch Isolator. Color: Black+Red, Condition: New. Listed at 11.86 USD. ✨Note: Always turn the switch OFF before disconnecting or connecting the motor and battery. Stud Size: 3/8", Tinned Copper Studs and Nuts. ✨Battery Protection: Disconnects the battery from the electrical system when vehicles or boats are not in use.