| Material | Vinyl |
|---|---|
| Collection | TV230 Series |
| Brand | Office Star |
| Model | TV230-JT4 |
| MPN | TV230-JT4 |
| Color | Mahogany |
| Type | Guest Chairs |
| Style | Traditional |
| Item Height | 31" |
| Item Width | 25" |
| Item Length | 24" |
| Category | Guest Chairs |
| Upholstery Fabric | Vinyl |
| Set Includes | Traditional Guest Chair in Oxblood Red Vinyl and Mahogany Wood |
| Number of Items in Set | 1 |
| Countertop Material | Vinyl |
| Firmness | Vinyl |
| Frame Material | Vinyl |
| Department | Guest Chairs |
| Compatible Brand | Office Star |
| Product | Traditional Guest Chair in Oxblood Red Vinyl and Mahogany Wood |
| Installation | Yes |
| UPC | 090234146100 |
Check the listing for details. Traditional Guest Chair in Oxblood Red Vinyl and Mahogany Wood. Color: Mahogany, Condition: New. Listed at 163.99 USD. Chair Weight: 23 lbs. Chair Weight Capacity: 275 lbs. Comfort with traditional style. Brass tacks for elegance. Arms to Seat Height : 6".