| Age range | 1 - 5 Years |
|---|---|
| Cushion fabric | PU Faux Leather |
| Max load | 110 lb |
| Assembled product height | 27.5 in |
| Assembly req | N |
| Reclining mechanism type | Manual Push Backs |
| Age group | Child, Toddler |
| Assembled product weight | 22 lb |
| Frame material | Wood Composite, Metal |
| Power type | Manual |
| Care and maint | Spot Clean |
| Has written warranty | No |
| UPC | 711181365139 |
Check the listing for details. Traditional Kids Microfiber Recliner Chair Reading Book Seat Faux Leather Pink. Condition: New. Listed at 107.24 USD. Introduce your little ones to the perfect blend of comfort and style with The Crew Furniture Traditional Kids Recliner. Upholstered in high-quality polyester linen, this recliner for kids not only feels soft to the touch but also adds a touch of sophistication to any room’s décor.