| Type | Park Bench |
|---|---|
| Brand | Unbranded |
| Material | Solid Wood |
| Indoor/Outdoor | Outdoor |
| Features | Weather Resistant, Comfortable Backrest, Easy Assembly, Spacious Seating |
| Style | Modern |
| Set Includes | Screws, Instruction Manual |
| Assembly Status | Assembly Required |
| Additional Parts Required | No |
| Assembly Required | Yes |
| Seating Capacity | Up to 3 |
| Maximum Weight Capacity | 800 lb |
| Color | Black |
| Item Height | 20 in |
| Item Length | 15 in |
| Item Width | 15 in |
Check the listing for details. Traditional Style 50in Garden Seat Solid Wood Frame 800lb Support. Color: Black, Condition: New. Listed at 160.99 USD. The ergonomically designed streamlined armrests allow your arms to rest naturally and comfortably, reducing fatigue from prolonged sitting. Easy Assembly: We provide all necessary accessories and detailed step-by-step instructions to ensure you can assemble the patio bench in just 15 minutes.