| Compatible Year | For 2008, 2009, 2010, 2011, 2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2018, 2019, 2020 |
|---|---|
| APPLICATION | For 2008-2017 Nissan Rogue Models, 2014-2015 Nissan Rogue Select, Will Not Fit Krom Edition Models |
| MPN | DAC120 |
| Weight Carrying Capacity | 3500 lbs |
| Item Condition | New |
| QTY | 1 |
| Style | Class 3/III Rear Mount Trailer Tow Hitch Receiver |
| Item SKU | DAC120 |
| Other Part Number | Replace for 13204 |
| Extra Info | 2" Square Steel Rear Bumper, Frame Towing Tube Kit |
| Tongue Weight | 525 lbs |
| Number of packages | ONE |
| Fitment Type | Performance/Custom |
| Mounting Hardware Included | Yes |
| Modified Item | No |
| Shipping Notes | We have multiple warehouses in US, and will choose the nearest one for shipping, according to your address and our inventory |
| Brand | Unbranded |
| Interchange Part Number | For 13204, Frame Towing Tube Kit |
| Manufacturer Part Number | DAC120 |
| Type | Receiver Hitch |
| Hitch Class | 3 |
| Placement on Vehicle | Rear |
| Color | Black Powder Coated Finish |
| Features | Trailer Hitch, Pin, Clip, Ballmount & Wirings Are Not Included, No Drilling Required |
| Material | Steel |
| Receiver Tube Size | 2" Receiver Tube |
| Finish | Black Powder Coated Finish |
| Model | For Rogue / Rogue Select |
Check the listing for details. Trailer Hitch Tow Receiver 2" Class 3 For Nissan Rogue 2008-2020 Black. Color: Black Powder Coated Finish, Condition: New. Listed at 117.99 USD. For 2008–2020 Nissan Rogue. Hitch Type: Class 3 / III Rear Mount Trailer Hitch. For 2014–2015 Nissan Rogue Select. 1 × Trailer Hitch Receiver. Compatible with ball mounts, bike racks, cargo carriers, and other hitch accessories.