| Restocking Fee | No |
|---|---|
| Return shipping will be paid by | Seller |
| All returns accepted | Returns Accepted |
| Item must be returned within | 30 Days |
| Refund will be given as | Money back or replacement (buyer's choice) |
| Compatibility | This part can be used with bolt-action rifles. |
| Model | 2200050 |
| Department | Reflex |
| Gun Type | Reflex |
| Power Source | Battery |
| Objective Lens Diameter | 25 mm |
| MPN | MRO-C-2200050 |
| Item Length | 3 in |
| Reticle Type | 2 MOA Dot |
| Item Height | 2 in |
| Sport/Activity | Shooting |
| Item Width | 2 in |
| Compatible Battery Sizes | CR2032 |
| Color | Black |
| Maximum Magnification | 1x |
| Reticle Color | Red |
| Brand | Trijicon |
| For Gun Type | Shotgun |
| Features | Waterproof |
| Lens Coating | Multicoated |
| Material | Aluminum |
| Type | Dot Sight |
| Item Weight | 4.6 oz |
| MPN | MROC2200050 |
Check the listing for details. Trijicon 1x25 MRO HD 68 MOA Reticle w/ 2.0 MOA Dot No Mount MRO-C-2200050. Color: Black, Condition: New. Listed at 699.99 USD. --> Trijicon 1x25 MRO HD 68 MOA Reticle w/ 2.0 MOA Dot No Mount MRO-C-2200050 SKU: MRO-C-2200050 Trijicon 1x25 MRO HD 68 MOA Reticle w/ 2.0 MOA Dot No Mount MRO-C-2200050 Designed to help improve target acquisition, the Trijicon MRO HD was built for speed. Intended for use on rifles, carbines, and shotguns, the MRO HD features a single lithium battery which allows 2.5 years of continuous use. The large aperture and tapered light path maximizes the viewing area and allows for better situational awareness especially from non-standard shooting positions. The Trijicon MRO HD scope is a sealed miniature reflex sight that features ambidextrous brightness controls, sub-flush adjusters, and advanced lens coatings. Its waterproof, hard anodized 7075-T6 housing makes the MROHD the ultimate mini reflex sight on the market. Trijicon MRO HD Features 16 Total Settings Waterproof up to 100 ft Tethered Battery Cap Display Dot Only, Including Night Vision (NV) Setting Battery Life - Up to 2.5 years of continuous use for red dot Display Both Segmented Circle Reticle and Dot, Including Night Vision (NV) Setting Adjustable brightness settings Crisp 2.0 MOA Center-Dot Surrounded by 68 MOA Ring Reticle Manufacturer's Part Number 2200050 UPC 719307616004Battery Type Objective Lens Diameter: 25mmBattery (1) CR2032 Lithium Battery Red Dot 2.5 Years Continuous use at Day Setting 3 Reticle at 75 Days continuous use at Day Setting 3Product Type Dimensions: 2.9 x 1.7 x 2.0 in.Magnification Range: 1xReticle Details 68 MOA Reticle with 2.0 MOA DotWeight: 4.6 ozItem Condition NO MOUNT