| Return shipping will be paid by | Seller |
|---|---|
| All returns accepted | Returns Accepted |
| Item must be returned within | 30 Days |
| Refund will be given as | Money back or replacement (buyer's choice) |
| For Gun Make | Colt |
| Color | Black |
| Set Includes | 1 Mount |
| MPN | RM33 |
| Material | Aluminum |
| Item Length | 1.78 in(45.21mm) |
| Brand | Trijicon |
| Mounting | Picatinny |
| Ring Height | Low |
| Type | Mount Set |
| Unit Type | Unit |
| Item Height | 0.52 in(13.21mm) |
| Model | RM33 |
| Features | Lightweight |
| For Gun Type | Rifle |
| Mounting Location | Rail |
| Unit Quantity | 1 |
| Sport/Activity | Shooting |
| Item Width | 1.32 in (33.53mm) |
| Item Weight | 1.2 oz. (34.02g) |
| Distance From Top of Mounting Rail to Optical Axis | RMR: 0.768"/SRO: 1.009" |
Check the listing for details. Trijicon RM33 RMR/SRO Mount Low Picatinny Rail Adapter - AC32004. Color: Black, Condition: New. Listed at 87.00 USD. Trijicon RM33 RMR Mount, Picatinny Rail Adapter for RMR, Low Profile - AC32004 Trijicon RM33 Overview Mount your RMR sight using the Trijicon Low-Profile Picatinny Rail Mount Adapter for RMR. It provides a low-profile mounting option for your optic and works with Picatinny rails Key Features For RMR SightsOptical Axis at 0.77" Above BaseCompatible with Picatinny RailsAluminum ConstructionDistance From Top of Mounting Rail to Optical Axis:RMR: 0.768"SRO: 1.009"