| Return shipping will be paid by | Seller |
|---|---|
| All returns accepted | Returns Accepted |
| Item must be returned within | 30 Days |
| Refund will be given as | Money back or replacement (buyer's choice) |
| Compatibility | This part can be used with bolt-action rifles. |
| Department | Reflex |
| Gun Type | Reflex |
| Power Source | Fiber Optics |
| MPN | RM05-C-700189 |
| Item Length | 1.8 in |
| Reticle Type | 9.0 MOA Dot |
| Item Height | 1 in |
| Item Width | 1.1 in |
| Color | Beige |
| Maximum Magnification | 1x |
| Reticle Color | Amber |
| Brand | Trijicon |
| For Gun Type | Handgun |
| Features | Illuminated |
| Focal Plane | Dual |
| Lens Coating | Fully Multicoated |
| Material | Aluminum |
| Type | Dot Sight |
| Model | Trijicon RMR Dual Illuminated Reflex Sight |
| Item Weight | 1.2 oz |
Check the listing for details. Trijicon RMR Dual Illuminated FDE Amber Dot Sight RM05-C-700189. Color: Beige, Condition: New. Listed at 501.99 USD. Trijicon RMR Dual Illuminated FDE Amber Dot Sight RM05-C-700189SKU:RM05-C-700189 Trijicon RMR Dual Illuminated FDE Amber Dot Sight RM05-C-700189 Developed to improve precision and accuracy with any style or caliber of weapon, the Trijicon RMR (Ruggedized Miniature Reflex) is designed to be as durable as the legendary ACOG. The RM05-35 is a battery free sight, featuring Trijicon fiber optics and tritium. Housed in rugged forged aluminum, the RMR is extremely tough yet lightweight. New easy-to-use adjusters with audible clicks allow for quick windage and elevation adjustments. The new Trijicon RMR is tougher than any alternative and suitable for military, law enforcement and hunting applications. Magnification 1x Bullet Drop Compensator No Length (In) 45mm Weight (oz) 1.2 Illumination Source Fiber Optics & Tritium Reticle Pattern 9.0 MOA Dot Day Reticle Color Amber Night Reticle Color Amber Adjustment @ 100 yards (clicks/in) 1 Housing Material Forged Aluminum MPN: 700189Battery Life: N/ADimensions: 1.8" x 1.1" x 1"UPC: 719307610910Power Supply: Fiber Optic/TritiumWeight: 1.2oz 9 MOA Amber DotThis item may be regulated for export by the U.S. Department of State or US Department of Commerce. By bidding on or purchasing this item, I understand, acknowledge, and agree to EuroOptic's Export Policy.