| Compatible Battery Sizes | CR2032 |
|---|---|
| Lens Coating | Fully Multicoated |
| Power Source | Battery |
| Color | Black |
| Maximum Magnification | 1x |
| MPN | RMHD1-C-3200001 |
| Material | Aluminum |
| Item Length | 2.15 in |
| Reticle Color | Red |
| Brand | Trijicon |
| Mounting | RMR Footprint |
| Reticle Type | Illuminated, MOA Dot, 55 MOA Adjustable LED Reticle w/ 1.0 MOA Red Dot |
| Type | Dot Sight |
| Battery Life | Over 3 Years |
| Item Height | 1.19 in |
| Model | Trijicon RMR® HD Red Dot Sight |
| Features | Brightness Settings, Fogproof, Illuminated, Lightweight, Non-Magnified, Shock Proof, Sub-Compact Compatible, Waterproof, Weather Resistant |
| For Gun Type | Handgun, Rifle, Shotgun |
| Country/Region of Manufacture | United States |
| Mounting Location | Rail, Rear Sight |
| Sport/Activity | Shooting |
| Item Width | 1.27 in |
| Item Weight | 1.2 oz. (34.02g) |
| UPC | 719307619210 |
Check the listing for details. Trijicon RMR HD 1.0 MOA Adjustable LED Red Dot Sight - RMHD1-C-3200001. Color: Black, Condition: New. Listed at 774.00 USD. The optic also provides multiple reticle options, including a 1.0 MOA dot with an optional 55 MOA circle, ensuring precision for both fast target acquisition and long-range accuracy. Its identical footprint to the original RMR allows easy mounting on popular red-dot-ready pistols and compatibility with most duty holsters.