| Return shipping will be paid by | Seller |
|---|---|
| All returns accepted | Returns Accepted |
| Item must be returned within | 30 Days |
| Refund will be given as | Money back or replacement (buyer's choice) |
| Set Includes | 1 Mount |
| Unit Type | Unit |
| Features | Lightweight |
| Country/Region of Manufacture | United States |
| Unit Quantity | 1 |
| Gauge/Caliber | .22 Rifle |
| MPN | AC32077 |
| Item Length | 1.8" |
| Handedness | Ambidextrous |
| Sport/Activity | Shooting |
| Item Width | 1.7" |
| Color | Black |
| Mounting | Weaver |
| Brand | Trijicon |
| For Gun Type | Pistol |
| Ring Height | Low |
| Material | Aluminum |
| Type | Mount Set |
| Model | Trijicon AC32077 |
| Mounting Location | Rail |
| Item Weight | 1.9 oz |
Check the listing for details. Trijicon RMR/SRO Quick-Release QR Low Weaver Mount, Matte Black - AC32077. Color: Black, Condition: New. Listed at 124.95 USD. Trijicon RMR/SRO Quick-Release QR Low Weaver Mount, Matte Black - AC32077 Trijicon AC32077 Overview The Trijicon RMR®/SRO™ Low Weaver Mount Quick Release features a Mil-Spec drop test rated 7075-T6 aluminum design, with an easy to use one handed tool less mounting system. This Return to Zero mount boasts a low weight and low profile design, compatible with any Weaver rail. Designed specifically for the Trijicon RMR. This lightweight Low Weaver mount is perfect for mounting the RMR/SRO on any weapon platform with a Weaver rail that requires a low optical height. Such as a shotgun, .22 rifle or pistol platform. Matte Black Anodized FinishMade in the USADistance From Top of Mounting Rail to Optical Axis: RMR: 0.923"SRO: 1.164"