| Return shipping will be paid by | Seller |
|---|---|
| All returns accepted | Returns Accepted |
| Item must be returned within | 30 Days |
| Refund will be given as | Money back or replacement (buyer's choice) |
| Compatible Battery Sizes | CR2032 |
| Lens Coating | Multicoated |
| Power Source | Battery |
| Color | Black |
| Maximum Magnification | 1x |
| Material | Aluminum |
| MPN | RM01-C-700600 |
| Item Length | 1.8 in |
| Reticle Color | Red |
| Brand | Trijicon |
| Reticle Type | 3.25 MOA Dot |
| Type | Dot Sight |
| Item Height | 1 in |
| Model | Trijicon RMR® Type 2 Red Dot Sight |
| Features | Brightness Settings |
| For Gun Type | Handgun |
| Country/Region of Manufacture | United States |
| Mounting Location | Rear Sight |
| Sport/Activity | Shooting |
| Item Width | 1.1 in |
| Item Weight | 1.2 oz. (34.02g) |
Check the listing for details. Trijicon RMR Type 2 RM01 3.25 MOA LED Red Dot Sight - RM01-C-700600. Color: Black, Condition: New. Listed at 474.95 USD. Trijicon RMR Type 2 RM01 3.25 MOA LED Red Dot Sight - RM01-C-700600 Overview: The Trijicon RMR Type 2 is built with a patented housing that absorbs impacts and diverts stress away from the lens, increasing durability. Upgraded electronics ensure reliable performance on slide ride pistols and other small arms, making it ideal for military, law enforcement, concealed carry, target shooting, and hunting. The LED-powered RMR features an automatic brightness adjustment sensor that adapts the red dot based on ambient lighting conditions. The 3.25 MOA dot is a versatile option for precise shooting at range while being large enough for quick target acquisition. Note: The RMR Type 2 has the same dimensions and mounting footprint as the original RMR Type 1. For mounting on Glock® MOS, Springfield® OSP, Walther® PDP, or H&K® VP9 Optics Ready, the Trijicon RMR mounting kit (AC32064) is required. Features:Outstanding Durability: The patented housing design absorbs impacts to protect the lens.True-Color, Multi-Coated Lens: Provides wide-band light transmission for minimal color change in the target area.Easily Adjustable Windage/Elevation: 1 MOA per click adjustments without special tools.Adjustable LED Option: Buttons on the sides allow for easy brightness adjustments, mode toggling, and powering down for storage.Multi-Platform Friendly: Can be mounted on rifles, pistols, shotguns, or carbines.Built for Extreme Conditions: Waterproof up to 20 meters (66 ft.).Limited Lifetime Warranty: Tritium lamp is warrantied for 15 years, and electronics are warrantied for 5 years. Specs:Dimensions: 1.8 in x 1.1 in x 1 in (45.72mm x 27.94mm x 25.4mm)Weight: 1.2 oz. (34.02g)Magnification: 1xReticle Pattern: 3.25 MOA Red DotIllumination Source: LEDPower Source: 1 CR2032 Lithium BatteryBattery Life: Up to 2 years of typical use, up to 5 years in dark storageAdjustment: 1 MOA per clickHousing Material: Forged AluminumWaterproof: Up to 20 meters (66 ft.) With rugged construction and advanced features, the Trijicon RMR Type 2 is designed for reliability and precision in the most demanding environments.