| Return shipping will be paid by | Seller |
|---|---|
| All returns accepted | Returns Accepted |
| Item must be returned within | 30 Days |
| Refund will be given as | Money back or replacement (buyer's choice) |
| Compatible Battery Sizes | CR2032 |
| Lens Coating | Multicoated |
| Adjustment | 1 MOA Per Click |
| Power Source | Battery |
| Color | Hard Anodized Coyote Brown |
| Maximum Magnification | 1x |
| Set Includes | CR2032 Battery |
| Material | Forged Aluminum |
| Item Length | 1.8 in (45.72mm) |
| Reticle Type | MOA Dot |
| Unit Type | Unit |
| Battery Life | Over 4 years of continuous use |
| Item Height | 1 in (25.4mm) |
| Features | Fixed Magnification |
| For Gun Type | Handgun |
| Country/Region of Manufacture | United States |
| Mounting Location | Rail |
| Unit Quantity | 1 |
| Sport/Activity | Shooting |
| Item Weight | 1.2 oz. (34.02g) |
| Item Width | 1.1 in(27.94mm) |
| MPN | RM06-C-700780 |
| Reticle Color | Red |
| Brand | Trijicon |
| Type | Dot Sight |
| Model | RMR |
| MPN | RM06C700780 |
Check the listing for details. Trijicon Type 2 RMR 3.25 MOA Adjustable LED Red Dot Sight, Brown - RM06-C-700780. Color: Hard Anodized Coyote Brown, Condition: New. Listed at 558.49 USD. Trijicon Type 2 RMR 3.25 MOA Adjustable LED Red Dot Sight, Brown - RM06-C-700780 The RMR® Type 2 was selected by U.S. Special Operations Command (USSOCOM) for the Handgun Reflex Sight (HRS) Contract after extensive testing and evaluation showed the RMR Type 2 to be uniquely reliable and durable in handgun applications. A similar version of the RMR Type 2 HRS that closely matches the one chosen by the USSOCOM is available to the commercial market. Unique to the RM06-HRS is the hard-anodized coyote brown coating which is designed to reduce detection and special markings which identify its date of manufacture and unique serial number. Improving on previous iterations, the Trijicon RM06 RMR Type 2 Adjustable LED Reflex Sight features ruggedized electronics and battery contacts to pull it through the roughest of battlefield conditions. A defining feature of this optic is its 3.25 MOA brilliant Red Dot reticle with parallax-free performance and adjustable LED illumination. It allows you to choose between automatic or manual brightness settings, depending on your tasks or preferences. With the proprietary True-Color multicoatings, you will see your targets and backgrounds exactly as they appear, without any color distortions. For target acquisitions beyond CQC (Close Quarters Combat), the sight also offers a 150 MOA windage and elevation range with 1.0 MOA clicks. Engineered for use with pistols, rifles, or shotguns, the sight combines extreme toughness and a compact construction. Both the 7075-T6 aluminum housing and the glass window are impact-resistant and waterproof (submersible to 66') and can easily withstand the rigors of combat or training for many years of service. Optical Performance 1.0x magnificationTrue-Color multicoated 0.87 x 0.63" glass windowUnlimited field of viewReticle 3.25 MOA Red DotAdjustable LED illuminationAutomatic brightness control functionsEight manual brightness settings include two for NVDs and one super-brightParallax-free performanceUse and Handling Improved electronics and battery contacts ensure high performance in harsh conditions1.0 MOA impact point correction with audible clicks150 MOA total windage and elevation adjustment rangesBattery conservation mode adjusts red dot to ambient light conditions after 16.5 hoursButton Lockout sets RMR into automatic mode to prevent accidental adjustmentsConstruction Details 7075-T6 aluminum alloy housingForged body diverts impact from the lensCorrosion- and scratch-resistant finishScratch- and impact-resistant tempered glass windowWaterproof to 66'