| Return shipping will be paid by | Seller |
|---|---|
| All returns accepted | Returns Accepted |
| Item must be returned within | 30 Days |
| Refund will be given as | Money Back |
| For Gun Make | Harrington & Richardson |
| Gauge/Caliber | 12 Gauge |
| Color | Black |
| Material | aluminum |
| MPN | 25103 |
| Set Includes | rail mount and mounting screws. |
| Item Length | 6 in |
| Mounting | Picatinny |
| Brand | Trinity |
| Ring Height | none |
| Handedness | Ambidextrous |
| Type | Scope Bases |
| Unit Type | Unit |
| Manufacturer Warranty | 1 Year |
| Item Height | .25 in |
| Model | rail mount |
| For Gun Type | Shotgun |
| Country/Region of Manufacture | China |
| Mounting Location | Rail |
| Unit Quantity | 1 |
| Sport/Activity | Hunting |
| Item Width | .8 in |
| Tube Diameter | 1 in |
Check the listing for details. Trinity scope base mount adapter picatinny rail for H&R 1871 Pardner pump action. Color: Black, Condition: New. Listed at 24.95 USD. Contact Us TRINITY SUPPLY INC Business Hours: Monday - Friday: 9am to 5pm Pacific Time Home About Us Feedback Contact Us Add to favorites TRINITY picatinny rail mount adapter for H&R 1871 12 gauge shotguns. Store Home Our Feedback Ask a Question Product Description A light weight low profile scope base rail for H&R1871 Pardner pump shotgun. The rail has 14 ring slots which make it easier to set up eye relief and find more desired placement of scopes or red dot sights on top of the receiver. The scope rail is compatible with both Picatinny and weaver rings and also will mount tactical red dot sights with Picatinny mount. Machined from extruded aluminum alloy. Mounting screws are included with the unit.Rail type: Picatinny and weaverNumber of ring slots: 14Overall length: 5 7/8”Finish: Anodized matte blackWeight: 1.4oz6-40x1/4 Shipping Payment Returns Delivery Information We ship via USPS First Class Mail, USPS Priority Mail, and UPS Ground with delivery confirmation & tracking. Tracking information is sent by e-mail automatically the moment an order ships out.We ship only to PayPal Confirmed Addresses, so please make sure before you place your order that your address is correct in your PayPal Account. We are not responsible for any wrong or un-deliverable addresses. Methods of Payment PayPal Preferred, VISA, MASTERCARD, DISCOVER AND AMERICAN EXPRESS. Enjoy more time to pay Pay for your purchases when it's right for you. Choose PayPal Credit to pay all at once or enjoy the flexibility of paying over time with special financing offers. For example, if your purchase qualifies, you could enjoy No Payments + No Interest if paid in full in 6 months on $99+. Interest will be charged on your account from the posting date (which is usually within a few days after the purchase date) if the purchase balance is not paid in full within the promotional period. Subject to credit approval. Returns We offer a 30 day return policy for our products. Please contact us if you have a problem. You can choose to refund if you are dissatisfied for any reason with your product. When returning an item, it must be in all of the original packaging and include all of the original accessories or items that came with it. The item and package should be in original and perfect condition. All returns MUST be done within 30 days of date of purchase. Please note that we cannot give refunds or replacements after the 30 day limit has expired. When sending in a return, please note that it can take up to 3 business days for the return to be processed. We do our best to process as quickly as possible. We are extremely fair, and in the rare event of something out of the ordinary happening with our products or shipping, we will gladly work with you to find a solution. Trinity Supply Inc. - All Rights Reserved