| For Gun Make | Remington |
|---|---|
| Gauge/Caliber | 12 Gauge |
| Color | Black |
| Material | Aluminum |
| MPN | 2587 |
| Item Length | 7.25 in |
| Brand | Trinity |
| Mounting | Picatinny |
| Ring Height | Low |
| Handedness | Ambidextrous |
| Type | Mount Set |
| Manufacturer Warranty | 1 Year |
| Item Height | 2.5 in |
| For Gun Type | Shotgun |
| Features | Lightweight, Multifunctional, See-Through Design, Shock Proof, Water Resistant, Weather Resistant |
| Mounting Location | Rail |
| Country/Region of Manufacture | China |
| Sport/Activity | Hunting |
| Item Weight | 10 oz |
| Item Width | 1.75 in |
| Tube Diameter | 1 in |
| UPC | 804859022875 |
Check the listing for details. Trinity scope base mount adapter picatinny rail for H&R 1871 Pardner pump action. Color: Black, Condition: Used. Listed at 44.95 USD. A lightweight low profile scope base rail for Remington 870 and H&R1871 Pardner pump 12 gauge shotguns. The scope rail is compatible with both Picatinny and weaver rings and also will mount tactical red dot sights with Picatinny mount.