| Power Source | Battery |
|---|---|
| Objective Lens Diameter | 0 |
| MPN | 72053 |
| Item Length | 2.3 in |
| Reticle Type | Illuminated |
| Battery Life | 15 Hours |
| Manufacturer Warranty | 1 Year |
| Item Height | 0.85 in |
| Features | Red Laser |
| Sport/Activity | Hunting |
| Item Width | 1.125 in |
| Tube Diameter | 1 in |
| Compatible Battery Sizes | AG13 |
| Color | Black |
| Maximum Magnification | 0 |
| Material | Aluminum |
| Reticle Color | Red |
| Mounting | Picatinny, Rail, Weaver |
| Brand | Trinity |
| Type | Dot Sight |
| Model | red dot sight |
| For Gun Type | Handgun |
| Country/Region of Manufacture | China |
| Mounting Location | Rail |
| Item Weight | 4 oz |
| UPC | 651814920765 |
Check the listing for details. Trinity weaver mounted red dot sight for Ruger security 9 home defense optics.. Color: Black, Condition: New. Listed at 29.95 USD. TRINITY Weaver Mounted Aluminum Red Laser. TRINITY Red laser features Weaver Mount will easily clamp onto Handguns that have a Weaver Style Accessory Rail Under the Barrel. Specially designed Weaver style mount.